Wymiary drzwi wejściowych

Najpopularniejsze wymiary drzwi

Już na samym początku projektowania konieczny jest dobór optymalnego wymiaru drzwi zewnętrznych. Od niego zależy nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Warto więc poświęcić chwilę na przestudiowanie tego tematu.

Przede wszystkim drzwi wejściowe nie mogą być zbyt małe – to przez nie będzie wnoszone wyposażenie wnętrza. Minimalne wymiary, zapewniające optymalny komfort użytkowania, to:

Na co zwracać uwagę?

Podczas projektowania należy pamiętać, że drzwi zewnętrzne powinny współgrać z całą bryłą budynku, zachowując harmonijne proporcje. Sposób wykończenia elewacji może znacząco wpłynąć na wymiar, np. nieregularny kamień przesłaniający światło otworu. Drzwi powinny przecież swobodnie zamykać się i otwierać. Warto zastanowić się również czy przejście będzie użytkowane przez osoby niepełnosprawne. Większy wymiar może znacząco poprawić komfort użytkowania, ale także przyczyni się do szybszego zużywania zawiasów, zamków i samych drzwi.

Dobór optymalnych wymiarów umożliwi natomiast poprawny montaż drzwi, kluczowy dla zachowania dobrej izolacji termicznej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto uwzględnić wszystkie czynniki w długoterminowej perspektywie. Ewentualna zmiana wymiaru drzwi lub otworu drzwiowego może okazać się kosztownym i pracochłonnym przedsięwzięciem.